понедељак, 30. децембар 2019.

Stollen


Ono što je u Italiji Panettone, u Nemačkoj je Stollen. Poznati slatki hleb koji se pravi za Božić i Novu godinu. Bogat je suvim voćem, bademima i marcipanom i obilno premazan maslacem pa posut šećerom u prahu što ga čuva od sušenja jer se pravi najmanje desetak dana pre Božića.



Što sam starija, sve me više privlače baš ovakvi recepti. Zato što su deo tradicije drugih naroda, zato što se prave od autentičnih, posebnih sastojaka i zbog toga što njihov kvalitet potvrđuje i to što su aktuelni već nekoliko stotina godina. Naime, ovakav stollen kakav se danas pravi, sa maslacem, prvi put je napravljen još u 15. veku a i danas posebno mesto ima tokom Božićnog sajma (Striezelmarkt) koji se održava u Drezdenu i za koji se veruje da je bio prvi sajam na svetu tog tipa. Vremenom je stollen, od običnog slatkog hleba, prerastao u desert sofisticiranog ukusa, a i izgleda, jer su mu dodati marcipan i orašasti plodovi. Naravno, ustalile su se i neke varijacije na temu, pa se mogu videti recepti u kojima se umesto kvasca upotrebljava prašak za pecivo ili laganije varijante kakav je Quarckstollen u kome se koristi sir.



Zbog načina na koji se testo pre pečenja oblikuje, često se upotrebljava i naziv Christstollen: hleb je sa jedne strane okrugao odnosno deblji a sa druge istanjen, što zapravo simbolizuje bebu Isusa nakon rođenja, u povoju.
Recept mi je poslao dragi prijatelj iz Rusije, Vadim Shuliko, inače odličan kuvar, fotograf i veliki ljubitelj životinja.





Stollen 

Sastojci:

200 ml mleka
1 kockica kvasca (40 g)
1 kašičica šećera 
1 kašičica brašna

550 g brašna
100 g šećera
10 g vanilin šećera
250 g maslaca
dve kašike narendane korice od limuna
pola kašičice cimeta
100 g badema u listićima
100 g kandirane narandžine korice
100 g kandirane limunove korice
100 g suvog grožđa
150 g suvih brusnica
100 ml ruma
400 g marcipana

Za premaz i posip:
150 g otopljenog maslaca
150 g šećera u prahu

уторак, 10. децембар 2019.

Prilog od prokelja i oraha


Volim da kuvam i to me uglavnom opušta ali ponekad naiđu dani kada sam umorna i od isprobavanja novih jela a i od "komplikovanja" u kuhinji. Tada se odlučujem za najprostija jela odnosno obroke od samo par sastojaka, za čiju pripremu nije potrebno više od pola sata. Nešto poput ovog priloga od prokelja koji ne pripremam tako često, jer ga Neda (poput većine dece) baš i ne voli, ali ja ne odustajem! Kad god naletim na dobar, kupim pa ako ne završi u nekoj čorbici ili gratiniran u rerni, onda će za ručak verovatno biti ovaj jednostavni prilog sa orasima. 
U danima posta, izostavljam maslac i koristim samo ulje. 





Prilog od prokelja i oraha

Sastojci:

500 g prokelja
3 kašike mlevenih oraha
50 g maslaca
3 kašike maslinovog ulja
1 ravna kašičica soli
pola kašičice šarenog bibera

четвртак, 28. новембар 2019.

Posni prebranac od leblebija


Prebranac od leblebija pripremam na isti način kao i klasičan prebranac od pasulja. Jedina razlika je to što za vreme posta koristim ulje, a inače najviše volim da ga spremam sa svinjskom mašću. 


Leblebije su veoma zdrava mahunarka i često ih koristim. Izuzetno su bogate gvožđem i kalcijumom a imaju nizak glikemijski indeks pa su pogodne i za one ljude koji su na nekoj od dijeta. Mogu se koristiti za pripremu salata, variva, namaza a ponekad ih skuvam, začinim i ispečem i dobijem super zdrave grickalice.
 Inače, mogu se kupiti već obarene, u konzervi, a najjeftinija varijanta je kupiti ih suve, u prodavnicama Zdrave hrane, pa pripremiti. Kada imam vremena, kupim kilogram ili više, dobro ih operem, nalijem hladnom vodom i ostavim preko noći da nabubre i ispuste fitinsku kiselinu. Sutradan, tu vodu ocedim, nalijem ponovo hladnom vodom i stavim da se kuvaju. Kuvane leblebije dobro ocedim, prosušim i spakujem u kesice pa ih zamrznem i vadim po potrebi.



Posni prebranac od leblebija 

Sastojci:

500 g suvih leblebija
3 glavice crnog luka
3 šargarepe
4-5 lovorovih listića
kašičica soli
kašičica suvog začina
pola kašičice bibera
dve kašičice slatke aleve paprike
ulje

уторак, 19. новембар 2019.

Slavski kolač



Za one koji to do sada nisu radili - izrada slavskog kolača nije nikakav bauk. Testo, kao i svako drugo, samo je potrebno malo više pažnje oko izrade ukrasa. I svest, da kakav god da bude kada se ispeče, lep je jer ste se potrudili i napravili ga. Meni je, recimo, najlepši bio pre par godina, kada sam ga prvi put napravila. Verovatno zato što sam se posebno trudila i pribojavala kakav će biti. Svake naredne godine, moj kolač je sve običniji i oblikom i ukrasima. 

Inače, već nekoliko godina unazad pravim ga po receptu moje drage cool-prije iz Obrenovca, poznate pod nadimkom VesnaMar :) Vredi pročitati i Vesnin uvod u recept, ja ga znam napamet, pa ga opet rado čitam jer volim da se smejem :) Poenta cele Vesnine priče je da se odvažite i napravite svoj kolač. Elem, u njenom receptu se pravi od posnog testa i ja ga pravim tako, iako je naša slava Sveti Jovan kada se ne posti. Međutim, testo je stvarno odlično i ne menjam ga.
Još jedna napomena: ranije sam testo oblikovala u više delova, odnosno kugli. To je, iako kolač ima lep izgled, ustvari prilično nepraktično jer kasnije, prilikom presecanja kolača, može da se desi da se on raspadne i izgubi oblik. Zato mi se ovaj recept pokazao kao odličan: kolač ima osnovu iz jednog dela a rub je ukrašen običnom pletenicom, što mu opet daje jednostavan i lep izgled.


Što se tiče ukrasa, njih možete napraviti i nekoliko dana ranije pa ih ostaviti da se prosuše, a kada se uvežbate, kasnije vam neće biti potrebno više od pola sata da ih napravite, a to je ono vreme potrebno da se testo podigne. Radila sam i na jedan i na drugi način. 



Slavski kolač 

Sastojci za testo:

400 ml tople vode
1 kockica (40 g) svežeg kvasca
2 kašičice šećera
800 g brašna (+100 g)
1 kašika soli
100 ml ulja

Sastojci za testo za ukrase:

150 g brašna
80 g gustina 
1 kašika soli
oko 80 ml hladne vode


четвртак, 14. новембар 2019.

Pijani Isidor



Pijani Isidor je moj tip kolača za sva vremena. Dovoljno je reći koji su sastojci: orasi, jaja, maslac, rum i čokolada. Starinski a kvalitetni i "konkretni". To je vrsta kolača kakve nikada ne odbijam, a pojedem jedno parče i eto me u raju :) Recept sam, posle dugo ubeđivanja da mi ga da, dobila od snaje Tanje Jekić koja ga pravi godinama ali u vidu štangli, a ja sam sada odlučila da ga napravim u obliku torte. Postoje dva razloga za to: danas je 50. rođendan mog muža i dve godine kako pišem blog Jekin Kapric :)




Pijani Isidor


Sastojci:

Za koru:

4 jajeta
150 g šećera
50 g narendane čokolade za kuvanje
150 g mlevenih oraha
80 g brašna
1 ravna kašičica praška za pecivo
150 g maslaca
+
200 g džema od kajsije

Za prvi fil:

250 g mlevenih oraha
150 g šećera u prahu
100 ml vrelog mleka

Za drugi fil:

6 jaja
200 g šećera
120 g čokolade za kuvanje
250 g maslaca
50 ml ruma


уторак, 29. октобар 2019.

Salata od piletine i kinoe


Odlična salata sa finim laganim dresingom koja nam je pre neko veče bila kompletan obrok. Čak je i Neda bila oduševljena, jer inače voli samo klasične salate bez preliva (paradajz, kupus, krastavac) koje su prilog uz glavno jelo. 
U receptu su dati sastojci koji su dovoljni za tri osobe. U slučaju da vam je potrebna veća količina, povećajte ih. Ono što je odlično je da možete iskoristiti i višak kuvane piletine iz supe ili ostatke pečene piletine. Samo je sitno iseckate i dodate ostalim sastojcima. 



Još jedna napomena: ukoliko nemate ili niste u mogućnosti da kupite kinou, prihvatljiva i podjednako ukusna (a jeftinija) zamena je proso koji se može kupiti u svakoj prodavnici. Pravila sam i tako i odlično je!




 Salata od piletine i kinoe


Sastojci:

150 g kuvane piletine
70 g kinoe
1 veća crvena paprika
1 manji krastavac
1 manji ljubičasti luk
2 kašike svežeg peršunovog lista

Za dresing:
2 kašike senfa
100 g grčkog jogurta
4 kašike maslinovog ulja
6-7 kašika limunovog soka
pola kašičice soli
pola kašičice šarenog bibera


понедељак, 21. октобар 2019.

Filovana pletena pogača



Kao što kod Tolstoja "Sve srećne porodice liče jedna na drugu, svaka nesrećna porodica, nesrećna je na svoj način" tako i kod mene, sve pogače koje pravim, liče jedna na drugu (jer za skoro sve koristim isto testo) a kada je reč o izradi i izgledu, svaka je posebna na svoj način :)

Filovana pogača je jedna od jednostavnijih. Kako god da je savijete i spakujete, pa čak i ako se prilikom izrade testo malo pocepa ili pletenice ne budu jednake, kada se ispeče biće divna. Posebnu lepotu daju i semenke, naročito ako koristite više različitih pa je kontrast veći. Veoma je ukusna i ostaje meka i kada se u potpunosti ohladi. 





Filovana pletena pogača

Sastojci:

• Za testo:

1 kg brašna
1 kockica (40 g) svežeg kvasca
300 ml mleka
300 ml tople vode
150 ml ulja
2 kašike šećera
2 kašičice soli

• Za filovanje:

150 g feta sira
150 g maslaca

• Za premaz:

1 žumance pomešano sa kašikom ulja
semenke: susam, laneno seme, ćurekot

уторак, 15. октобар 2019.

Pileći paprikaš


Većinu običnih kuvanih jela naučila sam da kuvam sama, bez mamine, bakine ili tetkine škole. Kada je mama ostala invalid, posle jedne teške saobraćajne nesreće, imala sam samo 13 godina, a 19 kada je baku prvi put posetio g. Alchajmer i od onda je nije napuštao punih devet godina :) Zbog takvih životnih okolnosti, u tom periodu sam počela da kuvam i to samo iz puke potrebe da se nešto pojede odnosno da ne ostanemo gladni. I da se ponekad zasladimo nekim jednostavnijim kolačima. Naravno da su me pre i posle dvadesete godine više zanimali izlasci, svirke, žurke, pa i škola, a kuvanje je bilo nešto što se odrađuje jer je tako moralo biti :)

Ponekad razmišljam kako bi to bilo divno da su postojali blogovi i onda, kada je moja baka bila žena u najboljim godinama (hehe, kao što sam ja sada ;). Da mogu da pročitam neka baba Pelina ili mamina razmišljanja, savete, da se podsetim koja su se to jela kojim danima kuvala (naime, tačno se znalo kada se kuvao pasulj a kada "nasuvo"), šta se pripremalo praznicima, kako su gledale da uštede a gde nisu marile koliko se troši. 
Srećom, za njima su ostali kuvari i sveske u koje su upisivale recepte i to je nešto što čuvam kao najveću dragocenost. U tim sveskama su uglavnom recepti za torte, kolače, peciva, pite, razne vrste zimnice. A najmanje je recepata za kuvana jela poput pasulja, sarme, graška, gulaša. Verujem da su i one to učile u hodu, bez nekog posebnog recepta, iskustveno. Pa tako i moja jela danas gotovo nikada nisu ista: na primer, sarmu nekad pravim sa uprženim mesom a nekada sve sastojke za punjenje samo pomešam i filujem. Zavisi kako sam raspoložena. Osim toga, mislim da kuvanje nije sveto slovo pa da mora samo tako i po jednom receptu i nikako drugačije :)



Pileći paprikaš je, kako se to moderno kaže, klasik vojvođanske kuhinje :) Moja baka ga je pravila sa noklicama a ja kao prilog najviše volim čipkaste rezance. Inače, uvek ga kuvam u najvećem loncu koji imam, da bih imala za dva dana ili da ono što preostane mogu da zamrznem i onda mi to super dođe kada mi se ne kuva, samo izvadim iz zamrzivača, skuvam testeninu i imam ručak. Iz tog razloga ne dodajem krompir jer nije dobro podgrevati jela koja ga u sebi sadrže. Ukoliko ćete pripremati manju količinu koja će se istog dana i pojesti, onda ga možete staviti jer i on daje fin ukus i zgusne umak. 






Pileći paprikaš

Sastojci:

1,5 kg piletine (5 bataka + 5 karabataka)
2 glavice crnog luka
2 šargarepe
1 manji celer
1 crvena šilja paprika
100 g graška
2 pune kašike svinjske masti

Začini:
2 kašičice suvog začina
1 kašičica soli
pola kašičice mlevenog bibera
1 kašičica slatke aleve paprike

Za hladnu zapršku:
1 puna kašika brašna 
1 kašika slatke aleve paprike 
1 kašika koncentrata od paradajza

Za prilog:
čipkasti rezanci, salata

недеља, 6. октобар 2019.

Paštete sa sirom



Nikada mi nije bilo jasno zbog čega se ovakva vrsta peciva naziva paštete kad se zna šta je pašteta, no ipak hoću da ostavim ovakav naziv jer ih je tako zvala moja mama i pod tim imenom je recept i zapisan u njenoj svesci. Poznate su još i kao pogačice "koliko-toliko" jer se upotrebljava ista količina tri glavna sastojka. Dakle, možete i povećati ili smanjiti meru, ali je bitno da je odnos sastojaka 1:1:1.


Ono što je super kod ovih paštetica je to što testo možete umesiti ranije, čak se to i preporučuje, jer od toga koliko je odmaralo u frižideru zavisi koliko će se posle listati. Moje testo se hladilo skoro 24 časa, a nakon toga, kada sam ga razvukla, polovinu sam ispekla a drugu polovinu zamrzla bez pečenja, pa sam ih posle par dana odledila i pekla. Uveče sam ih iz zamrzivača prebacila u frižider da se polako odlede i ujutro su za pola sata bile pečene, pa ih je Neda mogla poneti u školu. Baš su bile ukusne!


Paštete sa sirom

Sastojci:

300 g maslaca (kod mene, 200 g maslaca + 100 g masti)
300 g sira (meki sremski sir za pite i gibanice)
300 g brašna 
1 ravna kašičica soli 

Za premazivanje:
žumance pomešano sa kašikom ulja, krupna so, susam, kim

среда, 25. септембар 2019.

Zdravi kolač sa ovsenim pahuljicama, bananom i jabukom


Mislila sam da na blogu već imam ovaj recept (jer sam ga pre više godina objavila i na Coolinarici) i baš sam se  začudila da ga ovde još uvek nema, s obzirom da ga često pravim. Ima nekoliko dobrih razloga za tu učestalost: od zdravih je sastojaka, nema mnogo šećera budući da sadrži voće koje je prirodno slatko, nije potreban mikser, već se svi sastojci sjedine varjačom i sadrži zrele banane koje se često nagomilaju u kući i uvek razmišljam šta ću s njima. Ponekad ih iseckam i ostavim u zamrzivač da ih kasnije iskoristim za sladoled ili smoothie, nekad ih utrošim u palačinkama a imam i nekoliko finih recepata za kolače (klik na naziv recepta vas vodi na recept):

Čoko banana rolat 
Banana kiflice
Banana brownies
Banana kolač sa šargarepom 


Inače, ovaj kolač možete peći u manjem pravougaonom plehu dimenzija 30x20 cm ali i u kalupu za pečenje mafina. Odličan je i kada odstoji, pa je zgodan da se ponese kao užina. 
Osim miksera, neće vam biti potrebna ni vaga. Pahuljice merite šoljom od 2,5 dl pre mlevenja. Ukoliko nemate mlin za mlevenje kafe ili blender u kojima biste ih samleli, pahuljice se mogu koristiti i cele, ali je potrebno da smesu pre pečenja ostavite petnaestak minuta kako bi one omekšale i nabubrile.





Zdravi kolač sa ovsenim pahuljicama, bananom i jabukom

Sastojci:

• Suvi sastojci:
1 šolja (250 ml) samlevenih ovsenih pahuljica
1 kašičica praška za pecivo
3 pune kašike mlevenih oraha ili pečenih lešnika
pola kašičice cimeta

• Vlažni sastojci:
2 manje zrele banane
2 manje jabuke
3 jajeta
3 kašike maslinovog ulja
100 ml jogurta
4-5 kašika smeđeg šećera (ili 100 ml meda)

недеља, 22. септембар 2019.

Prženi kupus sa ostacima mesa sa roštilja


Pre neki dan pričam sa prijateljicom šta praviti za ručak i kada mi je rekla da joj je ostalo neko meso sa roštilja od prethodnog dana i da ne zna šta će sa njim, spomenem joj ovo jelo. Iznenadila sam se što joj je bilo potpuno nepoznato nešto što je ovako obično. I, kaže ona meni, hajde ti to lepo napiši pa ću se setiti za sledeći put kada mi pretekne roštilja. 
Meni se često dešava da bude ostataka, ustvari, gotovo uvek kada naručimo roštilj. Nekako, uvek mislim da će nam biti malo, a onda ostane. A nekada svesno naručim više kako bih sutradan imala ručak koji se priprema za manje od pola sata. Osim toga, Nedi su omiljena sva jela sa kupusom: slatki kupus na paradajzu, podvarak, sarma a i ovo jelo, pa mi je samim tim još draže.
Inače, ne volim da bacam hranu (iako je ustvari ne bih bacila - naša jazavičarka Mima se više raduje ostacima nego granulama :)) Ukoliko vam ostane baš malo mesa, i učini vam se nedovoljno za ovaj obrok, uvek ga možete pojačati tako što ćete dodati malo slanine ili nešto drugo suhomesnato. 
I na kraju, a takođe bitno - ovo je ručak koji odgovara mnogim dijetalnim rečimima: hrono, low carb ili proteinskoj ishrani sa malim unosom ugljenih hidrata. Najjednostavnija kombinacija mesa i povrća :)



Prženi kupus sa ostacima mesa sa roštilja

Sastojci:

jedna glavica kupusa srednje veličine (oko 700 g)
oko 400 g mesa sa roštilja (kobasice, ćevapi, pileći ražnjić...)
1 veća glavica crnog luka
velika kašika svinjske masti
začini:
so, biber, suvi začin, slatka mlevena paprika, kumin


петак, 13. септембар 2019.

Prhka pita sa šljivama



Pite sa podlogom od prhkog testa su desert koji rado pripremam i to iz više razloga. Jednostavno se prave, nije potrebno mnogo sastojaka i što duže stoje, sve su ukusnije. Pripremu olakšava i to što se testo može umesiti i nekoliko sati ranije, pa čak i čitav dan, tako da samo preostaje da se naknadno dovrši nadev i kolač ispeče. 



U ovom periodu godine ima mnogo lepog svežeg voća i šteta je ne napraviti bar jednu pitu sa njim. Moj najčešći izbor su šljive, koje obožavam i sveže i u kolačima. Ova prhka pita je i ukusna a i dekorativna, zbog interesantnog načina na koji se šljive slažu, u krug. 


Prhka pita sa šljivama

Sastojci:

• Za prhko testo:

300 g brašna
200 g maslaca
100 g šećera u prahu
1 kesica vanilin šećera
prstohvat soli
1 jaje

• Za nadev:

700 g očišćenih šljiva (bez koštice)
2 pune kašike smeđeg šećera
3 pune kašike (za posipanje testa)

понедељак, 9. септембар 2019.

Patlidžan iz rerne


 

Iako se može kupiti tokom cele godine, patlidžan mi najviše prija u ranu jesen i pripremam ga najčešće baš u ovo doba godine. Ne samo zato što sada ima najpovoljniju cenu, već i zato što mi se čini da mu je sada najbolji ukus. 
Ovo jelo prilično podseća na italijanski klasik Melanzane alla parmigiana, koje mi je omiljeno ali ipak zahteva malo više vremena za pripremu. Tako da mnogo češće radim ovako. Osim toga, ako se izostavi parmezan, dobije se fini posni prilog i u tom slučaju potrebno je samo da se poveća količina ulja kako ne bi bilo suvo. Inače, može se koristiti i paradajz u kockicama iz konzerve.


Patlidžan iz rerne

Sastojci:

2 manja patlidžana (oko 600 g)
500 g zrelijeg paradajza
oko 1 dl maslinovog ulja
so, biber, suvi bosiljak, ruzmarin
2 pune kašike narendanog parmezana

четвртак, 5. септембар 2019.

Mileram kockice


Iako je recept za ove kockice veoma sličan receptu za Mileram tortu koju sam već objavila, odlučila sam da ipak napišem i ovaj, budući da su sastojci za koru različiti. Osim toga, često ih pravim kao "pomoćni" kolač uz rođendansku tortu. Kao što sam već pisala, mnogo volim čokoladne torte bogate orašastim plodovima i takve najčešće i pravim. Međutim, ukoliko je slavlje za više ljudi, poput dečijeg rođendana, zgodno je imati još neki slatkiš, potpuno drugačiji, laganiji i ove Mileram kockice su moj najčešći izbor. Isečem ih nekoliko sati pre serviranja i poslažem u kutiju, pa kada dođu gosti imam više vremena za druženje a kada dođe vreme za desert, ostaje samo da ih serviram na tanjiriće jer su već isečene. 





Mileram kockice

Sastojci:

• Testo:

200 g brašna 
prstohvat soli
1 ravna kašičica praška za pecivo
2 kašike šećera u prahu
3 žumanca
2 kašike kisele pavlake
100 g maslaca

• Krema:

500 ml mleka
150 g šećera
2 kesice praška za puding od vanile (2x40 g)
800 g milerama

• Voćni preliv:

500 g zamrznutog crvenog voća (višnje, maline, jagode)
3 kašike šećera
2 dl soka koji voće otpusti nakon odmrzavanja
1 kesica praška za puding (vanila ili malina)
1 kašika gustina (kukuruznog skroba)

понедељак, 26. август 2019.

Brza rol pita od lisnatog testa


Nema posebnog uvoda za ovakve recepte. Čak, ne bih ovo zvala ni receptom, već više idejom kako iskoristiti lisnato testo i brzo pripremiti večeru ili doručak. A ukoliko nekoga ubedite da vam narenda sir i iseče kulen, pita je smotana za manje od 15 minuta i preostaje vam samo da sačekate da se ispeče - a to ne traje duže od 20 minuta! 



Brza rol pita od lisnatog testa

Sastojci:

275 g lisnatog testa
200 g narendanog kačkavalja
100 g isečenog kulena
malo čeri paradajza
žumance za premazivanje pite


петак, 16. август 2019.

Lotus Terrine


Lotus Terin je nepečeni kolač divnog ukusa koji se priprema veoma brzo, za manje od 15 minuta, a potrebna su samo 4 sastojka: lotus (ili spekulus/speculoos) keks, slatka pavlaka, maslac i čokolada. Zato je sjajno rešenje u situacijama kada nemate mnogo vremena ili volje za pripremu nekog komplikovanijeg kolača a hoćete desert zaista bogatog ukusa. Prekjuče sam ga pravila tati za rođendan jer smo se upravo vratili sa mora i bila sam umorna od puta, pa sam se setila ovog recepta, znajući da sve sastojke već imam u kući i da ću ga brzo napraviti.


Inače, terin u nazivu potiče od francuske reči terrine koja se istovremeno koristi i za paštetu, i za duguljastu posudu u kojoj se pašteta ostavlja da se rashladi. Za mere koje su date u receptu, potrebna je posuda manjih dimenzija. Moja modla je veličine 24x11 cm a ukoliko nemate takvu, slobodno možete koristiti neku staklenu ili plastičnu pravougaonu posudu koju ćete prethodno obložiti streč folijom kako bi kolač nakon hlađenja lakše izvadili iz nje.



Još jedna važna napomena pre same pripreme. Ono što ovom desertu daje poseban, nesvakidašnji ukus, je upravo lotus (ili spekulus) keks. Sigurno znate o kom se keksu radi - često se u kafićima servira uz espreso kafu ili kapućino. Keks sadrži smeđi šećer i mešavinu začina (đumbir, cimet, anis, muskatni oraščić) pa je zaista glavni sastojak ovog kolača, što će reći, ako ga nemate - nema improvizacije, već pravite neki drugi kolač! :) Jer, ovaj keks neće omekšati ni kada kolač odstoji, već će zadržati finu hrskavost a presek će biti divan, sjajan. I kod nas ga vrlo lako možete naći, ja ga kupujem u Maxiju, u pitanju je njihova robna marka i pakovanje od 500 g košta oko 180 dinara. A znam da ga i Bambi i Pionir proizvode. Dakle, petit beurre, piškote i neke druge vrste keksa nisu adekvatna zamena. 
Naravno, podrazumeva se da su i ostali sastojci kvalitetni: mlečna (a ne biljna) slatka pavlaka, sa što većim procentom masnoće, maslac (nikako margarin) i što kvalitetnija čokolada. Po originalnom receptu, koristi se crna čokolada, a ja volim da je kombinujem sa mlečnom.
Kao što vidite, duže traje uvod u recept nego što će to biti slučaj sa pripremom. Pa, da krenemo! :)  





Lotus Terrine

Sastojci:

200 ml mlečne slatke pavlake
85 g maslaca
400 g čokolade 
250 g lotus (ili spekulas) keksa


понедељак, 5. август 2019.

Pita pletenica sa sušenim paradajzom



Najpre će vas privući dekorativnim izgledom, a onda će vas sigurno oduševiti i svojim ukusom. Naime, peciva sa sušenim paradajzom su zaista posebna i to je slučaj i sa ovom pitom! Ima divan i ukus i miris. Osim toga, ne morate čekati neku specijalnu priliku da biste je napravili. Izrada je vrlo jednostavna i nije zahtevna ni za početnike u mešenju.


Recept za sušeni paradajz sam objavila prošle godine i sada je pravo vreme da ga napravite.





Pita pletenica sa sušenim paradajzom

Sastojci:

• Za testo:

600 g brašna (+50 g)
25 g svežeg kvasca
200 ml toplog mleka
150 ml tople vode
100 ml ulja
1 kašika šećera
1 kašičica soli

• Za nadev:

130 g sušenog paradajza
60 g omekšalog maslaca
60 g feta sira
pola kašičice soli

• I još:

žumance i kašika ulja za premazivanje pite
susam za posipanje


уторак, 23. јул 2019.

Frajlina torta


Razmišljala sam koji naziv dati torti koju sam pravila Nedi za dvanaesti rođendan, a onda mi je jedna draga instagram-prijateljica u sekundi pomogla, rekavši, neka bude "Frajlina torta" :) I bi tako! 



Ako bih pravila paralelu između osobina ove torte mini formata i Nede, zaista ima sličnosti. Na prvi pogled malene a upečatljive ;) Frajla je rođena u 28 nedelji, sa svega 1.250 g, sa raznoraznim problemima koji su često pratilac prevremeno rođene dece.  Pa opet, kao što kaže izreka Nomen est omen odnosno, ime je znak, tako i nju njeno ime nosi kroz život - ne da se Neda, ona se bori! Veselo, otvoreno, radoznalo dete, koje voli ljude i voli život. I koje me visinom polako stiže ;)



Ovakav recept uvek dobro dođe ako vam je potreban desert za manje društvo, a želite da ostavite utisak. U torti nema ni gram brašna, upotrebljene su i mlečna čokolada i čokolada za kuvanje, ganaš je od mlečne slatke pavlake a kora se nakon pečenja poprska ni manje ni više nego viskijem (zapravo, htela sam da upotrebim amareto, ali ga nisam imala, pa je viski neočekivano dobro poslužio :) Dakle, kombinacija idealna za ljubitelje jakih, čokoladnih torti.




Frajlina torta

Sastojci:

• Za koru:

120 g mlevenih badema (sa opnom)
1 kašičica praška za pecivo
5 jaja
prstohvat soli
100 g šećera
200 g maslaca
100 g čokolade za kuvanje (ili crne)
50 g mlečne čokolade

• Za kremu:

500 ml mlečne slatke pavlake 
200 g čokolade za kuvanje
100 g mlečne čokolade 

• Za prelivanje kore:

50 ml skuvane vruće nes kafe (samo granule i voda, bez šećera)
5 kašika viskija (može i konjak ili amareto)


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...