уторак, 29. јануар 2019.

Mleveno meso na kineski način


Iako mi kineska hrana nije omiljena, i pored ogromne popularnosti koju ima na ovim prostorima (više mi se sviđaju indijska ili turska jela), dopada mi se to što se mnogo toga priprema veoma brzo, a sastojci, kao i začini, su uglavnom pristupačni i imam ih u kući. Tako sam pre par dana kod drage Tanje sa bloga Kuhinja zaposlene žene videla ovaj recept i znala sam da ću ga u najskorije vreme isprobati. Inače volim Tanjinu kuhinju i bukvalno sve bih napravila a dopada mi se i to što nisu u pitanju samo suvoparno ispisani recepti već ih uvek prati i neka interesantna priča iz života. 
Ovakva jela stvarno dobro dođu bar jednom nedeljno, jer se pripreme za manje od pola sata, nutritivno su bogata a to nije uvek ono uobičajeno brzinsko - testenina sa nekim prelivom od mesa ili povrća. Osim toga, isprobala sam i Tanjin savet u vezi sa kuvanjem pirinča i od sada ga kuvam samo ovako! 




Mleveno meso na kineski način 

Sastojci:

2 kašike maslinovog (ili susamovog ulja)
300 gr mlevene junetine
1 crvena paprika iseckana na tračice
1 iseckani beli deo praziluka ili crni luk
2-3 čena belog luka
2 kašičice narendanog đumbira
veća šaka kikirikija

50 ml soja sosa
150 ml vode
1 kašika gustina
1 kašika smeđeg šećera

1 šolja (250 ml) pirinča dugog zrna

субота, 26. јануар 2019.

Mađarske kiflice - "Ljubavna pisma" (Szerelmes levél)


Listajući raznorazne recepte na internetu a tragajući za nekim interesantnim iz mađarske kuhinje, za oko mi je zapalo nešto krajnje jednostavno i fino - ove divne, prhke kiflice, napravljene od samo par jednostavnih sastojaka. Mogu se puniti različitim nadevima - filom od suvih kajsija, orasima poparenim u mleku, a ja sam sada odlučila da ih filujem nadevom od mlevenih lešnika i džema. Testo je odlično, prhko, može se napraviti i dan ranije pa tek sutradan oblikovati kiflice a mogu se i nepečene zamrznuti, pa kad vam zatrebaju, ispečete ih i za 15-ak minuta imate gotov desert. 




       
Mađarske kiflice - "Ljubavna pisma" (Szerelmes levél) 

Sastojci:

Za testo: 
200 g maslaca 
200 g krem sira 
250 g brašna 
1 kašičica vanilin šećera 
prstohvat soli 

Za nadev: 
120 g krupno mlevenih lešnika 
150 g džema od kajsija 
1 kašika mlevenog šećera 
1 kašičica vanilin šećera

среда, 23. јануар 2019.

Domaći dodatak jelima



Već nekoliko godina ne koristim Vegetu, Začin C, Kulinat, Bag ili bilo koji drugi kupovni začin od sušenog povrća. Pošto su puni aditiva i sadrže mnogo soli, vremenom sam počela da kupujem alternativne, zdravije varijante. Prvo je to bio biljni začin iz DM-a, Alnaturin Krauter Salz koji je u međuvremenu prestao da se proizvodi ili više ne stiže u naše prodavnice. Onda sam našla jedan začin domaćeg proizvođača koji sam takođe uzimala u DM-u i jedno vreme ga koristila, dok mi u jednom razgovoru moja Gaga nije rekla da pogledam njen recept za Dodatak jelima i da ga napravim sama. To sam i uradila, uz manje izmene, tako da više nema kupovine kad na jednostavan način mogu da napravim domaći i toliko ga ispadne da zaboravim kada sam ga napravila.
Inače, najsmešnije mi je kada domaćice čuju da ne koristim Vegetu pa se zabezeknu - pa kako kuvaš supu? Kao da domaću supu dobrom čini začin, a ne komadi kvalitetnog mesa i povrća! Pitanje da li su je i naše bake koristile, pa im je supa bila ukusna i žuta - rekla bih da je to pre do domaće šargarepe, piletine i pačetine ;)
Dakle, kao i za sve ostalo u životu, sve je stvar navike - kad jednom naviknete na prirodan ukus i miris ovakvog dodatka jelima, verujte da će vam ukus kupovnog biti neprirodno jak i odbojan.




Domaći dodatak jelima

Sastojci:

200 g mešavine sušenog povrća (šargarepa, peršun, paštrnak, celer, crni luk)
500 g himalajske sitne soli
2 kašike kurkume 

четвртак, 17. јануар 2019.

Šipak pita


Mislim da sam već u nekom receptu pisala kako se kolači poput ove pite nisu pravili u mojoj porodici. Moja baka, a verovatno pod njenim uticajem i mama i tetka su uvek pravile klasiku: "kuvana u mleku" odnosno karamel oblatna, carigradska, orah štangle, Pijani Isidor, žarbo, šape, orasnice. Od torAta, takođe klasika: Reforma, Esterhazi, Vasina, Katarina i jedno vreme, tokom osamdesetih godina, mama je počela da za sva slavlja pravi tada modernu Panj tortu. Sećam se i da sam mnogo volela kada nam je u goste dolazila strina Mila iz Rume i donosila Bomba tortu. Uh, obožavala sam je! I strinu i tortu :)) Sad nešto razmišljam kako bih u narednom periodu mogla da se posvetim tim starim receptima, sve isprobam pa da ih polako zapišem i sačuvam i ovde.
No, da se vratim na Šipak pitu! Možda baš zato što se ovakvi kolači nisu pravili u mom detinjstvu, kada sam počela da kuvam, vremenom su mi postali izazov. Možda i zato što sam, dok se nisam upustila u izradu, mislila da su ove korice nešto jako komplikovano i pipavo, a nisu! Recept sam dobila od zaove Zore, kod koje sam Šipak pitu jela mnogo puta. U njenom receptu, mere su izražene na stari način, u kašikama, a ja sam ih premerila i zapisala za one koji vole da je sve preciznije, u gramima :)
Inače, kada sam pre tri meseca bila na divnom putovanju sa Bakinom Tajnom i imala prilike da probam fini domaći džem od šipka, odmah mi je palo na pamet gde bih mogla da ga upotrebim. Dakle, ono što je specifično za ovaj kolač je da u korice ide pekmez od šipka, pa su one fine, rumene boje. Krema je ona prava starinska, od mleka i griza i čini da korice tako lepo omekšaju i da kolač danima ostaje ukusan i sočan.




Šipak pita  

Sastojci:

Za kore:

7 kašika vode (80 ml)
10 kašika šećera (130 g)
5 kašika džema od šipka (120 g)
150 g masti
10 g sode bikarbone 
2 jajeta
100 ml mleka
oko 600 g brašna (možda će vam biti potrebno i malo više)

Za kremu:

1 l mleka
10 kašika šećera
150 g pšeničnog griza
250 g maslaca/margarina

Za glazuru:

200 g bele čokolade
6 kašika ulja

недеља, 13. јануар 2019.

Krompirača sa kobasicama


Praznici su na izmaku i možda ste se uželeli jednostavnih jela koja ne zahtevaju komplikovanu pripremu. Krompirača sa kobasicama je ustvari malo modifikovan recept starog jela Krompir u tepsiji koje su bake pravile u nedostatku skupljih i kvalitetnijih sastojaka a krompir su uvek imale u kući. Moja baka ga je pravila uz dodatak pirinča, a odozgo je volela da poređa krupne režnjeve slanine da se sve zajedno zapeče. Meni je ovo jelo spas u onim danima kada ne znam šta bih kuvala a nemam baš ni mnogo vremena, jer je zgodno da krompir očistim nekoliko sati ranije (najgori deo posla :) i ostavim ga u hladnoj vodi, pa pripremu brzo dovršim, sve gurnem u rernu i za sat vremena imam gotov ručak. 



Krompirača sa kobasicama


Sastojci:

1 kg očišćenog crvenog krompira 
400 g roštiljskih kobasica 
2 glavice crnog luka 
1 manji praziluk 
50 ml ulja 
2 kašike brašna 
1 kašika slatke mlevene paprike 
pola kašičice ljute mlevene paprike 
so, biber, začin od povrća 
vode po potrebi

четвртак, 3. јануар 2019.

Posna štrudla sa suvim šljivama i orasima


Instagram mi je, pored dobre posećenosti blogu, doneo i nekoliko lepih poznanstava sa ženama sa kojima delim veliku strast ne samo prema kuvanju već i prema sličnoj vrsti muzike, literature, filmova i uopšte, pogleda na život. Imam dovoljno godina da vrlo brzo mogu da procenim da li bih sa nekim mogla da se družim i pijem kafu, pa čak i kada ga nikada nisam videla "uživo" a jedna od takvih osoba je Ana Vugrinec, na Instagramu poznatija kao Gurmetnica, sa kojom vrlo često proćaskam na razne teme :) 
Ana je nedavno objavila sliku i recept za ovu štrudlu i dopala mi se već prilikom čitanja. Jedina razlika koju sam napravila je da sam u nadev, umesto čokolade, stavila rum, a vi možete isprobati i originalnu verziju ili čak staviti i jedno i drugo! ;)





Posna štrudla sa suvim šljivama i orasima

Sastojci:

Za testo:

550 g brašna
250 ml tople vode
100 ml ulja
kašičica šećera
kašičica soli
kesica suvog kvasca (ili 20 g svežeg)

Za nadev:

200 g mlevenih (ili sitno seckanih) suvih šljiva
200 g mlevenih oraha
4 pune kašike džema od šljiva
3 kašike ruma (ili 50 g čokolade)
2 kašike šećera
kesica vanilin šećera
kašičica cimeta
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...