уторак, 23. јул 2019.

Frajlina torta


Razmišljala sam koji naziv dati torti koju sam pravila Nedi za dvanaesti rođendan, a onda mi je jedna draga instagram-prijateljica u sekundi pomogla, rekavši, neka bude "Frajlina torta" :) I bi tako! 



Ako bih pravila paralelu između osobina ove torte mini formata i Nede, zaista ima sličnosti. Na prvi pogled malene a upečatljive ;) Frajla je rođena u 28 nedelji, sa svega 1.250 g, sa raznoraznim problemima koji su često pratilac prevremeno rođene dece.  Pa opet, kao što kaže izreka Nomen est omen odnosno, ime je znak, tako i nju njeno ime nosi kroz život - ne da se Neda, ona se bori! Veselo, otvoreno, radoznalo dete, koje voli ljude i voli život. I koje me visinom polako stiže ;)



Ovakav recept uvek dobro dođe ako vam je potreban desert za manje društvo, a želite da ostavite utisak. U torti nema ni gram brašna, upotrebljene su i mlečna čokolada i čokolada za kuvanje, ganaš je od mlečne slatke pavlake a kora se nakon pečenja poprska ni manje ni više nego viskijem (zapravo, htela sam da upotrebim amareto, ali ga nisam imala, pa je viski neočekivano dobro poslužio :) Dakle, kombinacija idealna za ljubitelje jakih, čokoladnih torti.




Frajlina torta

Sastojci:

• Za koru:

120 g mlevenih badema (sa opnom)
1 kašičica praška za pecivo
5 jaja
prstohvat soli
100 g šećera
200 g maslaca
100 g čokolade za kuvanje (ili crne)
50 g mlečne čokolade

• Za kremu:

500 ml mlečne slatke pavlake 
200 g čokolade za kuvanje
100 g mlečne čokolade 

• Za prelivanje kore:

50 ml skuvane vruće nes kafe (samo granule i voda, bez šećera)
5 kašika viskija (može i konjak ili amareto)


четвртак, 18. јул 2019.

Krostata sa džemom (Crostata alla marmellata)


Pre mesec dana, bili smo na odmoru u Italiji i sa tog puta sam donela jednu jaknu, dva para cipela, tri kile viška i nekoliko odličnih recepata ;) Prvi od njih koji sam isprobala čim sam došla kući je klasik italijanske kuhinje, čuvena Crostata alla marmellata, odnosno Krostata sa marmeladom (džemom). 
Reč je o tartu od prhkog testa koje se premaže džemom i tako se peče. Dakle, krostata je veoma jednostavna prhka pita i u Italiji je često serviraju kao desert posle doručka.


Inače, Italijani su ovaj kolač doveli do savršenstva jer postoje raznorazni nadevi za krostate i džem je svakako najobičniji i najbrži. Meni su posebno fine one sa kuvanim kremama a tek kombinacije sira i voća - divne! 


Krostata sa džemom (Crostata alla marmellata)


Sastojci:

250 g brašna
150 g hladnog maslaca
100 g šećera
prstohvat soli
jedna kašičica narendane limunove korice
1 žumance
2 kašike limunovog soka
2 kašike hladne vode
+
600 g džema 
žumance i kašika ulja za premazivanje

понедељак, 8. јул 2019.

Džem od kajsija



Već nekoliko dana sam u kajsijama :) Odlično su rodile i žao mi je da to ne iskoristim i skuvam dosta džema, posebno kad se setim kako ih i prošle i pretprošle godine nije bilo. A ove godine, neverovatno koliko ih ima! U planu mi je da skuvam dosta džema, da ih ostavim u zamrzivač kako bih imala i za kolače a nešto ću i da podelim.
Od kada kuvam džem, radim to samo od voća koje rodi u našoj bašti ili koje dobijem od onih kojima je rodilo - komšinice, rodbine... Nikada ne kupujem voće da bih pripremala zimnicu. Jednostavno, imam neku teoriju u glavi da ako voća nema u bašti, neću ni kuvati džem, tj. kuvaću od onoga što je rodilo. Tako sam prošle godine nakuvala pekmeza od šljiva, da ga i sad imam mnogo a nove šljive samo što nisu! :) 


Inače, na Instagramu sam objavljivala delove postupka pripreme džema pa sam dobila mnogo poruka sa pitanjima o količini voća, šećera, detalja vezanih za kuvanje, te sam rešila da sve to ipak objedinim u jednom receptu, iako najpre nisam planirala, jer nekako mislim da svako ima neki svoj recept kome je veran. A čak ni ja ne kuvam uvek isto, jer u zavisnosti od količine voća, nekad kuvam u šerpi na šporetu a nekad u rerni.


Sigurno ste već čuli za postupak kuvanja džema u rerni? Moja zaova tako već godinama priprema džem od šljiva, a meni je palo na pamet da tako kuvam i od drugog voća. Što bi rekao Balašević: "Princip je isti, sve su ostalo nijanse" ;) Pa sam tako do sada kuvala džem od vinogradarskih breskvica, koje i nisu tako ukusne za jelo ali je ukus džema fantastičan! Onda, od krušaka, dunja i naravno kajsija. 

E sad, kada je u pitanju kuvanje džema u rerni, postoji nekoliko prednosti i nedostataka. Glavne prednosti su da je moguće kuvati veću količinu voća (potrebno je samo da imate veći pekač koji staje u rernu), nema prskanja kao kada kuvate na šporetu i nema potrebe da se tako često meša (ja namestim tajmer na 10-15 minuta da me podseti da promešam).
Osnovni nedostatak kuvanja u rerni je - boja! Naime, džem od kajsija koji se kuva u rerni je po pravilu tamniji od onog koji se kuva na šporetu. Znam da se mnogo žena opterećuje bojom koju će džem imati i slažem se da je na oko lepši ako je svetliji, međutim, meni je to apsolutno nebitna stvar pa uvek ako imam veću količinu kajsija to završim u rerni, a kada je manja (do 2 kg), onda kuvam na šporetu. 

Još jedna napomena. Ovo je džem koji sadrži samo voće i šećer. Dakle, bez ikakvih konzervanasa, džemfiksa, želina ili čega sve ne. Isto tako, ne volim dodavanje začina jer mislim da oni samo maskiraju pravi ukus i miris voća. Znači, smatram da je najprostija varijanta ujedno i najukusnija. 

Džem od kajsija

Sastojci:

3 kg očišćenih kajsija 
1,5 kg šećera


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...