среда, 29. август 2018.

Kafanska ljutenica


Ljutenicu po ovom receptu sam prvi put napravila pre šest godina, kada ga je moja draga prijateljica Suzica objavila na Coolinarici (a onda i na svom blogu Taste of life - recept) i ne odstupam od njega - jednostavno se pravi a ukus je odličan! Ljutinu možete dozirati sami, tako što stavljate manje ili više ljutih papričica. Od ove količine sastojaka dobije se oko 7 manjih tegli, a ja vam preporučujem da odmah krenete od mere i po, pa ako imate veliku šerpu možda čak i duplu meru da pravite, jer mi se dešavalo da se zaista brzo pojede pa mi bude žao što nisam više ostavila. A ako teglice propisno pripremite, zatvorite i čuvate na hladnom, može dugo da stoji a da se ne pokvari. 
Ukoliko ste u mogućnosti, najbolja varijanta je da je kuvate negde napolju, na smederevcu. Da ne grejete kuću a i da vas oči ne peckaju tokom kuvanja ;) Naime, dešava se, ako su paprike jako ljute, da krenu i suze tokom mešanja ;) Ali, iako je kuvam u kući, meni ne smeta ta ljutina koja se oslobađa tokom kuvanja, jer se sve završi za maksimalno tri sata, čak ne mora stalno ni da se meša. Ajvar kod mene može da bude ali i ne mora, jer kvalitetan ajvar uvek može da se kupi, što je sa ljutenicom već teži slučaj i zato ne propuštam da je napravim svake jeseni, kad povrća ima mnogo i nije skupo.
Još jedna napomena - ono čega se ja uvek pridržavam kada je kuvam je da povrće čistim u rukavicama, kako bih sačuvala ruke od crvenila i peckanja. 





Kafanska ljutenica 

Sastojci:

2 kg zrelog paradajza
200 ml vinskog sirćeta
350 ml ulja 
250 gr šećera
1 kesica mlevenog bibera (10 gr)
10 svežih ljutih papričica (onih žuto-zelenih, oko 500gr)
1,5 kg sveže slatke paprike (babure ili crvene šilje, svejedno je)
2 ravne kašike soli
oko 7-8 čena belog luka
1 kesica konzervansa 

петак, 24. август 2018.

Rolat sa suvim voćem



Za ljubitelje suvog voća i one koji ne vole kolače sa mnogo šećera, jaja, čokolade. Dakle, posni kolač ali bez keksa, margarina, jako jednostavan i za pripremu a veoma ukusan. 





Rolat sa suvim voćem 



Sastojci:

200 g sušenih urmi bez koštice
200 g suvih smokava 
100 g suvih brusnica 
100 g mlevenih oraha
2-3 kašike limunovog soka
10 kašika sirupa iz slatkog 
1 list oblatne 

недеља, 19. август 2018.

Punjene lisnate lađice


Veoma ukusno pecivo sa sirom i tikvicama, a pripremi se za čas, za doručak ili večeru! :) Sa lisnatim testom kao podlogom i nadevom od sira, tikvica, susama i badema. Ukoliko ne volite lisnato, uvek možete umesiti klasično testo sa kvascem i dobijate jednu varijantu poznatih turskih pida. 




Punjene lisnate lađice

Sastojci:
500 g lisnatog testa 
200 g tikvica (jedna, srednje veličine) 
200 g kačkavalja 
3 kašike susama 
3 kašike seckanih badema 
3 kašike maslinovog ulja 
so, biber, timijan ili provansalska mešavina začina 
za premaz: 
žumance i malo ulja 

субота, 18. август 2018.

Smrznuti voćni jogurt



Frozen Yogurt, odnosno, smrznuti jogurt, ukusom podseća na sladoled, ali ima mnogo manje sećera (još bolje, u ovom receptu se umesto šećera koristi med) i voće možete sami da odaberete i kreirate svoj omiljeni ukus. Po receptu Džejmi Olivera, ne može biti jednostavniji! 





Smrznuti voćni jogurt

Sastojci:

300 gr zrelog sezonskog voća (nektarine, kajsije, maline...) 
1 zrela banana 
300 gr gustog (grčkog) jogurta 
50 gr (2 kašike) meda 
1 kašičica vanilin šećera

среда, 15. август 2018.

Saher torta sa orasima




Čuvenu Saher tortu sam pravila samo jednom, navodno, po originalnom receptu i moram priznati da nisam bila oduševljena. Ok, fini kolač za svaki dan ali prepostavljam da je mnogo veći doživljaj jesti originalnu tortu u Beču, pijuckati kafu i uživati u tom divnom okruženju, pa je upravo zbog svih tih detalja, torta dobila kultni status. 
S druge strane, po ovom, rekla bih, obogaćenom receptu, pravila sam je nekoliko puta i to je već druga priča. Recept je moja prijateljica Gaga sa bloga Gaga u kujni dobila od svog venčanog kuma i to na jedvite jade, jer ga je čuvao kao tajnu, pa je na kraju ipak popustio i dao recept :)) Tu zabavnu priču možete pročitati u Gaginom originalnom receptu :)
Uglavnom, torta je divnog ukusa, puna oraha i čokolade i idealna za neke svečanije prilike. I pre nego što ću je prvi put napraviti, znala sam da će se posebno svideti starijim članovima moje porodice, koji još uvek cene deserte iz stare škole poslastičarstva - torte sa orasima, čokoladom, jajima, puterom, ono što se kaže "prave torte". 
Inače, danas je i za mene posebno srećan dan, jer moj tata puni 70 godina! 💕 I zato sam Sahericu ponovo pravila, iako je rekao da ne želi tortu već štrudlu (štrudlu će dobiti drugom prilikom ;)) a danas dobija ovu lepu, šarmantnu torticu 🎀🎁🎂 

Saher torta sa orasima

Sastojci:

7 jaja
150 gr putera
100 gr čokolade
200 gr šećera
150 gr mlevenih oraha
60 gr brašna
1 kašičica praška za pecivo
I još:
300 gr domaćeg džema od kajsije
150 gr čokolade
5 kašika ulja

понедељак, 13. август 2018.

Sušeni paradajz



U letnjem periodu, osim kuvanja džemova od raznog voća, od zimnice pripremam ljutenicu, seckanu papriku i ono što je pod obavezno - sušeni paradajz! Sigurno znate da je kupovni veoma skup a priprema domaćeg i nije toliko komplikovana kao što se to može činiti onome ko to nije nikada radio. Potrebno je samo pratiti nekoliko koraka u pripremi i uspeh ne može izostati.
Samo sušenje može se obaviti u rerni, na nižoj temperaturi ili ako je napolju temperatura preko 30 stepeni, to možete uraditi i na suncu. Do sada sam uvek sušila u rerni, jer mi je jednostavnije da sve završim u jednom danu. Što se tiče vrste paradajza, do sada sam koristila razne, pa čak i čeri jer mi je jedne godine neočekivano prerodio i nisam više znala gde ću s njim :) Inače, kažu da je za sušenje najbolja sorta Roma, odnosno duguljasti paradajz kod nas poznat i pod imenom šljivar, jer u sebi ne sadrži mnogo vode ni semenki.


Sušeni paradajz

Sastojci:

paradajz
so
maslinovo ulje
beli luk
ruzmarin, origano, bosiljak

уторак, 7. август 2018.

Spiralni pečeni krompir


Sliku ovako pečenog krompira videla sam još pre par meseci, švrljajući po Pinterestu :) Pa iako krompir i ne volim baš toliko, niti ga često pripremam, mnogo mi se dopalo kako je izgledao, te sam rešila da ga jednom napravim kao prilog, jer sam znala da ima kome će se sigurno svideti :) Ovaj način pečenja krompira utiče na to da on u isto vreme bude sa gornje strane hrskav, a sa donje mek. Između listića se ubace još i slanina i beli luk, tako da to može biti i samostalno jelo, samo dodate neku finu salatu. Ukoliko izbacite slaninu, dobijate ukusno, posno jelo. A za najbogatiju varijantu, pečeni krompir se može preliti jajima umućenim sa narendanim kačkavaljem i vratiti na kratko u rernu da porumeni ;)





Spiralni pečeni krompir 

Sastojci:

1 kg mladog krompira (ja sam imala domaći, pa mešala beli i crveni, ništa ne smeta :)
4 kašike maslinovog ulja
7-8 čena belog luka 
100 gr slanine
30 gr otopljenog maslaca
so, biber, biljni začin

недеља, 5. август 2018.

Fokača sa čeri paradajzom i ruzmarinom


Ustvari, nije ni fokača ni ćabata, jer sam krenula sa pravim fokaču, pa testo podelila na dva dela, svaki deo preklopila i na kraju je ispao neki njihov miks :) Klasična fokača (ital. focaccia) uglavnom ima pravougaon oblik, razvučena je tanko u plehu i bogato premazana maslinovim uljem a preko nje se mogu utisnuti masline, čeri paradajz, ruzmarin, bosiljak...S druge strane, ćabata (ciabatta) je nešto poput somuna ili lepinje, testo je mnogo mekše, skoro pa lepljivo, a oblik joj je pljosnat i uglavnom je prazna, te se često koristi za sendviče. 
Inače, ove godine mi je čeri paradajz rodio više nego ikada pre. Volim da ga jedem svežeg ali ga dosta koristim i u pecivima, pa deo obavezno ostavljam i u zamrzivač kako bih ga iskoristila tokom zime. U ovoj kombinaciji, na tankom testu uz dodatak ruzmarina i maslinovog ulja, nema greške! Testo je posno, odnosno bez mleka i jaja, kao klasično testo za pizzu a fokača je toliko ukusna, da joj maltene nije potreban nikakav prilog :) Mada, meni se najviše dopada, topla, sa sušenim paradajzom i feta sirom 😍





Fokača sa čeri paradajzom i ruzmarinom

Sastojci:

500 gr brašna
1 ravna kašičica soli
20 gr svežeg kvasca (ili jedna kesica suvog)
1 kašičica šećera
300 ml tople vode
3-4 kašike maslinovog ulja
+
100-150 gr čeri paradajza
šaka listića ruzmarina
puna kašika krupne soli (ja sam koristila morsku so sa belim lukom)
7-8 kašika maslinovog ulja

петак, 3. август 2018.

Šargarepa školjke


Ove divne školjke sam pravila pre dva, tri meseca kada je na Coolinarici za Cool Chefa izabrana Macapapučarica. U originalu, pod nazivom Mrkvači, kod mene su u obliku školjki, a mogu biti i u obliku "vanilica" ili kiflica punjenih džemom ili jednostavno okrugli i bez punjenja. Ovo testo je zaista odlično i iako u njemu nema šećera (osim jedne kesice vanilin šećera da mu da miris) fino sladi jer je šargarepa slatka, a u isto vreme ima interesantan, pomalo mramorni izgled. 




Šargarepa školjke

Sastojci:

300 g narendane šargarepe 
300 g svinjske masti
1 kesica vanilin šećera
pola kašičice mlevenog cimeta
pola kašičice mlevenog đumbira
600 g brašna (belo i integralno od spelte, pola-pola)
za punjenje:
neki gušći pekmez ili eurokrem

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...