понедељак, 22. април 2019.

Sipana pita


Sipana pita je kolač koji je već godinama popularan, naročito u danima posta. Prvi put sam ga napravila pre skoro deset godina sa jabukama ali po malo drugačijem receptu gde se preko kolača dodaje narendani maslac ili margarin, a sada sam pokušala da ga napravim bez ikakve masnoće i baš sam zadovoljna rezultatom! Dakle, ovo je varijanta prilagođena postu na vodi.

Ono što je interesantno i glavna karakteristika kolača je to da se svi praškasti sastojci pomešaju i kašikom posipaju po plehu za pečenje (otuda i naziv "sipana pita") a između ide voće za koje je najbolje da je iz zamrzivača ili bar veoma zrelo i puno soka kako bi natopilo kolač, budući da u njega ne ide nikakva masnoća niti tečnost, osim soka koji će voće otpustiti. Ukoliko koristite sveže voće, možete za preliv koristiti sveži sok od pomorandže ako voće nije dovoljno sočno. 

Ono što je važno napomenuti je da se kolač obavezno mora praviti dan ranije pre serviranja. Moja pita je odležala u frižideru skoro 24 sata. Možete vi nju i ranije iseći, ali rizikujete da je servirate u činijicama a ne na tanjiru ;) Ipak joj je potrebno vreme da se dobro rashladi kako bi bila kompaktna :) 
I još nešto: u nekim verzijama ovog kolača ne koriste se mleveni orasi (ili lešnici) međutim, savetujem da ih ne izostavljate jer su oni u ovoj piti jedini izvor masnoće i tu su da obogate ukus. 



Sipana pita

Sastojci:

220 g brašna
250 g pšeničnog griza
100 g mlevenih oraha (ili pečenih mlevenih lešnika)
2 ravne kašičice praška za pecivo
200 g šećera
1 kesica vanilin šećera

1 kg višanja 
300 ml soka od višanja (koji otpuste kada se odlede)

уторак, 16. април 2019.

Kilerica


Uvek mi je bila neodoljiva kombinacija čokolade, oraha i kafe u poslasticama. To su oni kolači sa upečatljivim ukusom koji se pamti. A takva je i ova oblatna interesantnog naziva, za koji shvatite da je sasvim opravdan tek kada je probate :)




Kilerica 

Sastojci:

dva lista oblatne 
6 belanaca
200 g šećera
200 g mlevenih oraha

Za fil:
6 žumanaca
150 g šećera 
5 kašika jake skuvane kafe (može i domaća a ja u kolačima volim nes kafu)
100 g čokolade za kuvanje
200 g maslaca

четвртак, 11. април 2019.

Salata od crnog sočiva i slatkog krompira


Nisam ni sumnjala da će mi se ova salata svideti, jer kad pogledam sastojke, svaki od njih veoma volim. Međutim, zajedno, zaista izazivaju oduševljenje. Recept sam nedavno videla na blogu Porodične gastronomije, koji volim ne samo zbog odličnih jela, već i zbog divnih uvoda u recepte i crtica iz života u kojima se pronalazim.
Inače, do sada sam mnogo puta koristila zeleno, crveno i smeđe sočivo, a ovo je prvi put da probam i crno (beluga) sočivo. Kupila sam ga u DM-U pre dva meseca i nisam imala predstavu gde ću ga upotrebiti dok nisam videla ovaj recept. Salata može biti servirana uz neko glavno jelo a može biti i samostalan, lagani obrok. Naravno, ukoliko želite, možete je praviti i sa zelenim ili nekom drugom vrstom sočiva, pa čak i sa pasuljem. Ovakva kombinacija sastojaka daje efektan izgled zbog kontrastnih boja, pa je interesantna i za neke svečanije prilike.





Salata od crnog sočiva i slatkog krompira


Sastojci:

150 g crnog sočiva
2 slatka krompira - batata (450 g)
100 g rukole (ili baby mix - spanać, rukola, matovilac...)

• Za slatki krompir:
2 kašike maslinovog ulja
pola kašičice soli
na vrh noža bibera
pola kašičice mlevenog kumina 
pola kašičice ljute tucane paprike

• Dresing:
4 kašike maslinovog ulja
2 kašike balzamiko sirćeta 
3 kašike limunovog soka
2 čena belog luka
so, biber

недеља, 7. април 2019.

Paša lokum


Još jedan fini recept iz turske kuhinje. Videla sam na nekoliko mesta da se kod nas ime ovog kolača prevodi kao Sultanova slatka sarma, međutim, moram priznati da mi se to totalno nespojivo jer je samo jedna sarma, a zna se koja, pa bih ipak ostavila originalni naziv :) Uostalom, kako nikome nije palo na pamet da daje novo ime za Tiramisu, Čizkejk ili Pana Kotu, tako se i u ovom slučaju može zadržati original. 
Dakle, Paša lokum je jedan kremasti, nepečeni kolač, koji se jednostavno priprema i jedino što ćete morati da sačekate jeste da ga servirate, budući da je potrebno da prođe nekoliko sati kako bi mogao da se dobro stegne i rashladi. 


Paša lokum

Sastojci:

1 l mleka
250 g šećera
1 kesica vanilin šećera
100 g maslaca
60 g kakaoa
60 g gustina (kukuruznog skroba)
120 g brašna

I još:
100-150 g kokosa
400 ml slatke pavlake

понедељак, 1. април 2019.

Mleveno meso "Mediteraneo"



Mleveno meso pripremljeno na ovaj način, sa povrćem, mi je jedno od najdražih jela. Već dugo ga pripremam po receptu prijateljice Saške a prvi put sam ga napravila pre 6-7 godina kada je Neda bila na dijetalnom režimu koji je isključivao mleko i belo brašno, pa mi je ovaj recept došao kao poručen. Naime, jelo se preliva mešavinom jogurta i kukuruznog brašna pa se onda zapeče, a ja sam u međuvremenu isprobala da u preliv dodajem i razne vrste integralnog brašna, u zavisnosti od toga šta trenutno imam u kući.


Priprema je brza i jednostavna a ono što je najbolje je da trpi raznorazne improvizacije i u vezi sa povrćem koje ćete koristiti. Najčešće ga pravim sa tikvicama, posebno leti kada ih ima mnogo, a ustvari možete upotrebiti bukvalno sve: šargarepu, papriku, patlidžan, krompir...Jedino ga nisam pravila sa dodatkom lisnatog povrća, ali što da ne, verujem da bi i kelj u ovoj varijanti bio odličan, ako se isecka na kockice i pomeša sa ostalim sastojcima.





Mleveno meso "Mediteraneo"

Sastojci:

500 g mlevenog mesa (ukoliko koristite belo pileće meso, možete ga iseckati na sitne kockice)
1 veća glavica crnog luka
2 tikvice iseckane na kockice (oko 400 g)
2 veće crvene paprike
100 ml soka od paradajza ili malo koncentrata iz tube razmutiti u 100 ml vode
po 1 kašičica sušenog mlevenog origana i bosiljka
ili 1 kašičica svežeg peršunovog lista
1 kašičica soli
pola kašičice bibera
kašika masti ili ulja

Za preliv:

3 jajeta
300 ml jogurta
2 kašike kukuruznog (ili nekog drugog) brašna
po želji: oko 150 g rendanog kačkavalja za posip
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...