Većinu običnih kuvanih jela naučila sam da kuvam sama, bez mamine, bakine ili tetkine škole. Kada je mama ostala invalid, posle jedne teške saobraćajne nesreće, imala sam samo 13 godina, a 19 kada je baku prvi put posetio g. Alchajmer i od onda je nije napuštao punih devet godina :) Zbog takvih životnih okolnosti, u tom periodu sam počela da kuvam i to samo iz puke potrebe da se nešto pojede odnosno da ne ostanemo gladni. I da se ponekad zasladimo nekim jednostavnijim kolačima. Naravno da su me pre i posle dvadesete godine više zanimali izlasci, svirke, žurke, pa i škola, a kuvanje je bilo nešto što se odrađuje jer je tako moralo biti :)
Ponekad razmišljam kako bi to bilo divno da su postojali blogovi i onda, kada je moja baka bila žena u najboljim godinama (hehe, kao što sam ja sada ;). Da mogu da pročitam neka baba Pelina ili mamina razmišljanja, savete, da se podsetim koja su se to jela kojim danima kuvala (naime, tačno se znalo kada se kuvao pasulj a kada "nasuvo"), šta se pripremalo praznicima, kako su gledale da uštede a gde nisu marile koliko se troši.
Srećom, za njima su ostali kuvari i sveske u koje su upisivale recepte i to je nešto što čuvam kao najveću dragocenost. U tim sveskama su uglavnom recepti za torte, kolače, peciva, pite, razne vrste zimnice. A najmanje je recepata za kuvana jela poput pasulja, sarme, graška, gulaša. Verujem da su i one to učile u hodu, bez nekog posebnog recepta, iskustveno. Pa tako i moja jela danas gotovo nikada nisu ista: na primer, sarmu nekad pravim sa uprženim mesom a nekada sve sastojke za punjenje samo pomešam i filujem. Zavisi kako sam raspoložena. Osim toga, mislim da kuvanje nije sveto slovo pa da mora samo tako i po jednom receptu i nikako drugačije :)
Pileći paprikaš je, kako se to moderno kaže, klasik vojvođanske kuhinje :) Moja baka ga je pravila sa noklicama a ja kao prilog najviše volim čipkaste rezance. Inače, uvek ga kuvam u najvećem loncu koji imam, da bih imala za dva dana ili da ono što preostane mogu da zamrznem i onda mi to super dođe kada mi se ne kuva, samo izvadim iz zamrzivača, skuvam testeninu i imam ručak. Iz tog razloga ne dodajem krompir jer nije dobro podgrevati jela koja ga u sebi sadrže. Ukoliko ćete pripremati manju količinu koja će se istog dana i pojesti, onda ga možete staviti jer i on daje fin ukus i zgusne umak.
Pileći paprikaš
Sastojci:
1,5 kg piletine (5 bataka + 5 karabataka)
2 glavice crnog luka
2 šargarepe
1 manji celer
1 crvena šilja paprika
100 g graška
2 pune kašike svinjske masti
Začini:
2 kašičice suvog začina
1 kašičica soli
pola kašičice mlevenog bibera
1 kašičica slatke aleve paprike
Za hladnu zapršku:
1 puna kašika brašna
1 kašika slatke aleve paprike
1 kašika koncentrata od paradajza
Za prilog:
čipkasti rezanci, salata