среда, 25. септембар 2019.

Zdravi kolač sa ovsenim pahuljicama, bananom i jabukom


Mislila sam da na blogu već imam ovaj recept (jer sam ga pre više godina objavila i na Coolinarici) i baš sam se  začudila da ga ovde još uvek nema, s obzirom da ga često pravim. Ima nekoliko dobrih razloga za tu učestalost: od zdravih je sastojaka, nema mnogo šećera budući da sadrži voće koje je prirodno slatko, nije potreban mikser, već se svi sastojci sjedine varjačom i sadrži zrele banane koje se često nagomilaju u kući i uvek razmišljam šta ću s njima. Ponekad ih iseckam i ostavim u zamrzivač da ih kasnije iskoristim za sladoled ili smoothie, nekad ih utrošim u palačinkama a imam i nekoliko finih recepata za kolače (klik na naziv recepta vas vodi na recept):

Čoko banana rolat 
Banana kiflice
Banana brownies
Banana kolač sa šargarepom 


Inače, ovaj kolač možete peći u manjem pravougaonom plehu dimenzija 30x20 cm ali i u kalupu za pečenje mafina. Odličan je i kada odstoji, pa je zgodan da se ponese kao užina. 
Osim miksera, neće vam biti potrebna ni vaga. Pahuljice merite šoljom od 2,5 dl pre mlevenja. Ukoliko nemate mlin za mlevenje kafe ili blender u kojima biste ih samleli, pahuljice se mogu koristiti i cele, ali je potrebno da smesu pre pečenja ostavite petnaestak minuta kako bi one omekšale i nabubrile.





Zdravi kolač sa ovsenim pahuljicama, bananom i jabukom

Sastojci:

• Suvi sastojci:
1 šolja (250 ml) samlevenih ovsenih pahuljica
1 kašičica praška za pecivo
3 pune kašike mlevenih oraha ili pečenih lešnika
pola kašičice cimeta

• Vlažni sastojci:
2 manje zrele banane
2 manje jabuke
3 jajeta
3 kašike maslinovog ulja
100 ml jogurta
4-5 kašika smeđeg šećera (ili 100 ml meda)

недеља, 22. септембар 2019.

Prženi kupus sa ostacima mesa sa roštilja


Pre neki dan pričam sa prijateljicom šta praviti za ručak i kada mi je rekla da joj je ostalo neko meso sa roštilja od prethodnog dana i da ne zna šta će sa njim, spomenem joj ovo jelo. Iznenadila sam se što joj je bilo potpuno nepoznato nešto što je ovako obično. I, kaže ona meni, hajde ti to lepo napiši pa ću se setiti za sledeći put kada mi pretekne roštilja. 
Meni se često dešava da bude ostataka, ustvari, gotovo uvek kada naručimo roštilj. Nekako, uvek mislim da će nam biti malo, a onda ostane. A nekada svesno naručim više kako bih sutradan imala ručak koji se priprema za manje od pola sata. Osim toga, Nedi su omiljena sva jela sa kupusom: slatki kupus na paradajzu, podvarak, sarma a i ovo jelo, pa mi je samim tim još draže.
Inače, ne volim da bacam hranu (iako je ustvari ne bih bacila - naša jazavičarka Mima se više raduje ostacima nego granulama :)) Ukoliko vam ostane baš malo mesa, i učini vam se nedovoljno za ovaj obrok, uvek ga možete pojačati tako što ćete dodati malo slanine ili nešto drugo suhomesnato. 
I na kraju, a takođe bitno - ovo je ručak koji odgovara mnogim dijetalnim rečimima: hrono, low carb ili proteinskoj ishrani sa malim unosom ugljenih hidrata. Najjednostavnija kombinacija mesa i povrća :)



Prženi kupus sa ostacima mesa sa roštilja

Sastojci:

jedna glavica kupusa srednje veličine (oko 700 g)
oko 400 g mesa sa roštilja (kobasice, ćevapi, pileći ražnjić...)
1 veća glavica crnog luka
velika kašika svinjske masti
začini:
so, biber, suvi začin, slatka mlevena paprika, kumin


петак, 13. септембар 2019.

Prhka pita sa šljivama



Pite sa podlogom od prhkog testa su desert koji rado pripremam i to iz više razloga. Jednostavno se prave, nije potrebno mnogo sastojaka i što duže stoje, sve su ukusnije. Pripremu olakšava i to što se testo može umesiti i nekoliko sati ranije, pa čak i čitav dan, tako da samo preostaje da se naknadno dovrši nadev i kolač ispeče. 



U ovom periodu godine ima mnogo lepog svežeg voća i šteta je ne napraviti bar jednu pitu sa njim. Moj najčešći izbor su šljive, koje obožavam i sveže i u kolačima. Ova prhka pita je i ukusna a i dekorativna, zbog interesantnog načina na koji se šljive slažu, u krug. 


Prhka pita sa šljivama

Sastojci:

• Za prhko testo:

300 g brašna
200 g maslaca
100 g šećera u prahu
1 kesica vanilin šećera
prstohvat soli
1 jaje

• Za nadev:

700 g očišćenih šljiva (bez koštice)
2 pune kašike smeđeg šećera
3 pune kašike (za posipanje testa)

понедељак, 9. септембар 2019.

Patlidžan iz rerne


 

Iako se može kupiti tokom cele godine, patlidžan mi najviše prija u ranu jesen i pripremam ga najčešće baš u ovo doba godine. Ne samo zato što sada ima najpovoljniju cenu, već i zato što mi se čini da mu je sada najbolji ukus. 
Ovo jelo prilično podseća na italijanski klasik Melanzane alla parmigiana, koje mi je omiljeno ali ipak zahteva malo više vremena za pripremu. Tako da mnogo češće radim ovako. Osim toga, ako se izostavi parmezan, dobije se fini posni prilog i u tom slučaju potrebno je samo da se poveća količina ulja kako ne bi bilo suvo. Inače, može se koristiti i paradajz u kockicama iz konzerve.


Patlidžan iz rerne

Sastojci:

2 manja patlidžana (oko 600 g)
500 g zrelijeg paradajza
oko 1 dl maslinovog ulja
so, biber, suvi bosiljak, ruzmarin
2 pune kašike narendanog parmezana

четвртак, 5. септембар 2019.

Mileram kockice


Iako je recept za ove kockice veoma sličan receptu za Mileram tortu koju sam već objavila, odlučila sam da ipak napišem i ovaj, budući da su sastojci za koru različiti. Osim toga, često ih pravim kao "pomoćni" kolač uz rođendansku tortu. Kao što sam već pisala, mnogo volim čokoladne torte bogate orašastim plodovima i takve najčešće i pravim. Međutim, ukoliko je slavlje za više ljudi, poput dečijeg rođendana, zgodno je imati još neki slatkiš, potpuno drugačiji, laganiji i ove Mileram kockice su moj najčešći izbor. Isečem ih nekoliko sati pre serviranja i poslažem u kutiju, pa kada dođu gosti imam više vremena za druženje a kada dođe vreme za desert, ostaje samo da ih serviram na tanjiriće jer su već isečene. 





Mileram kockice

Sastojci:

• Testo:

200 g brašna 
prstohvat soli
1 ravna kašičica praška za pecivo
2 kašike šećera u prahu
3 žumanca
2 kašike kisele pavlake
100 g maslaca

• Krema:

500 ml mleka
150 g šećera
2 kesice praška za puding od vanile (2x40 g)
800 g milerama

• Voćni preliv:

500 g zamrznutog crvenog voća (višnje, maline, jagode)
3 kašike šećera
2 dl soka koji voće otpusti nakon odmrzavanja
1 kesica praška za puding (vanila ili malina)
1 kašika gustina (kukuruznog skroba)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...