Странице

уторак, 29. октобар 2019.

Salata od piletine i kinoe


Odlična salata sa finim laganim dresingom koja nam je pre neko veče bila kompletan obrok. Čak je i Neda bila oduševljena, jer inače voli samo klasične salate bez preliva (paradajz, kupus, krastavac) koje su prilog uz glavno jelo. 
U receptu su dati sastojci koji su dovoljni za tri osobe. U slučaju da vam je potrebna veća količina, povećajte ih. Ono što je odlično je da možete iskoristiti i višak kuvane piletine iz supe ili ostatke pečene piletine. Samo je sitno iseckate i dodate ostalim sastojcima. 



Još jedna napomena: ukoliko nemate ili niste u mogućnosti da kupite kinou, prihvatljiva i podjednako ukusna (a jeftinija) zamena je proso koji se može kupiti u svakoj prodavnici. Pravila sam i tako i odlično je!




 Salata od piletine i kinoe


Sastojci:

150 g kuvane piletine
70 g kinoe
1 veća crvena paprika
1 manji krastavac
1 manji ljubičasti luk
2 kašike svežeg peršunovog lista

Za dresing:
2 kašike senfa
100 g grčkog jogurta
4 kašike maslinovog ulja
6-7 kašika limunovog soka
pola kašičice soli
pola kašičice šarenog bibera


понедељак, 21. октобар 2019.

Filovana pletena pogača



Kao što kod Tolstoja "Sve srećne porodice liče jedna na drugu, svaka nesrećna porodica, nesrećna je na svoj način" tako i kod mene, sve pogače koje pravim, liče jedna na drugu (jer za skoro sve koristim isto testo) a kada je reč o izradi i izgledu, svaka je posebna na svoj način :)

Filovana pogača je jedna od jednostavnijih. Kako god da je savijete i spakujete, pa čak i ako se prilikom izrade testo malo pocepa ili pletenice ne budu jednake, kada se ispeče biće divna. Posebnu lepotu daju i semenke, naročito ako koristite više različitih pa je kontrast veći. Veoma je ukusna i ostaje meka i kada se u potpunosti ohladi. 





Filovana pletena pogača

Sastojci:

• Za testo:

1 kg brašna
1 kockica (40 g) svežeg kvasca
300 ml mleka
300 ml tople vode
150 ml ulja
2 kašike šećera
2 kašičice soli

• Za filovanje:

150 g feta sira
150 g maslaca

• Za premaz:

1 žumance pomešano sa kašikom ulja
semenke: susam, laneno seme, ćurekot

уторак, 15. октобар 2019.

Pileći paprikaš


Većinu običnih kuvanih jela naučila sam da kuvam sama, bez mamine, bakine ili tetkine škole. Kada je mama ostala invalid, posle jedne teške saobraćajne nesreće, imala sam samo 13 godina, a 19 kada je baku prvi put posetio g. Alchajmer i od onda je nije napuštao punih devet godina :) Zbog takvih životnih okolnosti, u tom periodu sam počela da kuvam i to samo iz puke potrebe da se nešto pojede odnosno da ne ostanemo gladni. I da se ponekad zasladimo nekim jednostavnijim kolačima. Naravno da su me pre i posle dvadesete godine više zanimali izlasci, svirke, žurke, pa i škola, a kuvanje je bilo nešto što se odrađuje jer je tako moralo biti :)

Ponekad razmišljam kako bi to bilo divno da su postojali blogovi i onda, kada je moja baka bila žena u najboljim godinama (hehe, kao što sam ja sada ;). Da mogu da pročitam neka baba Pelina ili mamina razmišljanja, savete, da se podsetim koja su se to jela kojim danima kuvala (naime, tačno se znalo kada se kuvao pasulj a kada "nasuvo"), šta se pripremalo praznicima, kako su gledale da uštede a gde nisu marile koliko se troši. 
Srećom, za njima su ostali kuvari i sveske u koje su upisivale recepte i to je nešto što čuvam kao najveću dragocenost. U tim sveskama su uglavnom recepti za torte, kolače, peciva, pite, razne vrste zimnice. A najmanje je recepata za kuvana jela poput pasulja, sarme, graška, gulaša. Verujem da su i one to učile u hodu, bez nekog posebnog recepta, iskustveno. Pa tako i moja jela danas gotovo nikada nisu ista: na primer, sarmu nekad pravim sa uprženim mesom a nekada sve sastojke za punjenje samo pomešam i filujem. Zavisi kako sam raspoložena. Osim toga, mislim da kuvanje nije sveto slovo pa da mora samo tako i po jednom receptu i nikako drugačije :)



Pileći paprikaš je, kako se to moderno kaže, klasik vojvođanske kuhinje :) Moja baka ga je pravila sa noklicama a ja kao prilog najviše volim čipkaste rezance. Inače, uvek ga kuvam u najvećem loncu koji imam, da bih imala za dva dana ili da ono što preostane mogu da zamrznem i onda mi to super dođe kada mi se ne kuva, samo izvadim iz zamrzivača, skuvam testeninu i imam ručak. Iz tog razloga ne dodajem krompir jer nije dobro podgrevati jela koja ga u sebi sadrže. Ukoliko ćete pripremati manju količinu koja će se istog dana i pojesti, onda ga možete staviti jer i on daje fin ukus i zgusne umak. 






Pileći paprikaš

Sastojci:

1,5 kg piletine (5 bataka + 5 karabataka)
2 glavice crnog luka
2 šargarepe
1 manji celer
1 crvena šilja paprika
100 g graška
2 pune kašike svinjske masti

Začini:
2 kašičice suvog začina
1 kašičica soli
pola kašičice mlevenog bibera
1 kašičica slatke aleve paprike

Za hladnu zapršku:
1 puna kašika brašna 
1 kašika slatke aleve paprike 
1 kašika koncentrata od paradajza

Za prilog:
čipkasti rezanci, salata

недеља, 6. октобар 2019.

Paštete sa sirom



Nikada mi nije bilo jasno zbog čega se ovakva vrsta peciva naziva paštete kad se zna šta je pašteta, no ipak hoću da ostavim ovakav naziv jer ih je tako zvala moja mama i pod tim imenom je recept i zapisan u njenoj svesci. Poznate su još i kao pogačice "koliko-toliko" jer se upotrebljava ista količina tri glavna sastojka. Dakle, možete i povećati ili smanjiti meru, ali je bitno da je odnos sastojaka 1:1:1.


Ono što je super kod ovih paštetica je to što testo možete umesiti ranije, čak se to i preporučuje, jer od toga koliko je odmaralo u frižideru zavisi koliko će se posle listati. Moje testo se hladilo skoro 24 časa, a nakon toga, kada sam ga razvukla, polovinu sam ispekla a drugu polovinu zamrzla bez pečenja, pa sam ih posle par dana odledila i pekla. Uveče sam ih iz zamrzivača prebacila u frižider da se polako odlede i ujutro su za pola sata bile pečene, pa ih je Neda mogla poneti u školu. Baš su bile ukusne!


Paštete sa sirom

Sastojci:

300 g maslaca (kod mene, 200 g maslaca + 100 g masti)
300 g sira (meki sremski sir za pite i gibanice)
300 g brašna 
1 ravna kašičica soli 

Za premazivanje:
žumance pomešano sa kašikom ulja, krupna so, susam, kim