Nešto sam se ulenjila za pisanje recepata, uopšte se ne prepoznajem :) Kuvam i dalje redovno i raznovrsno ali sam obuzeta i nekim drugim stvarima pa je pisanje palo u drugi plan. Međutim, nedavno sam na Instagramu objavila neku od ovih fotografija i dobila mnogo komantara i privatnih poruka sa željom da napišem recept. Pa da ne bude da sam obećala a od obećanja ništa.
Ovo nije originalni italijanski recept, a i to je vrlo diskutabilno šta jeste, jer se i u Italiji recepti razlikuju od regije do regije. Negde se dodaje mleko, negde vino, često i celer.
Ja sam recept još pre više od dvadeset godina dobila od moje kume, Nene Vidović Oljača. Odrasle smo zajedno i družimo se od kada znam za sebe a jedno vreme, tokom devedesetih godina, Nena je imala maniju kuvanja ovog umaka: kad god je organizovala neku sedeljku, redovno smo jeli "špagete bolonjeze". I stvarno su joj uvek bile vrhunske. Onda mi je ispisala recept koji se odomaćio i kod mene i kod moje sestre. Samo kažemo: hoćemo li kuma Neninu Bolonju? ;)
U kuminom receptu nema šargarepe, koju sam ja dodala jer uvek imam potrebu da jelo bude bogatije povrćem. Osim toga, ponekad dodam i malo crvenog vina koje mu da baš finu aromu.
Inače, uvek ga kuvam od najmanje kilogram a često stavim i više mesa. Razlog za to je praktične prirode. Ono što ostane rashladim, sipam u kutijice i zamrznem pa mi to dobro dođe kada nemam vremena za pripremu ručka. Za kratko vreme se odmrzne pa ga ugrejem, skuvam testeninu i gotov ručak je tu.
Bolonjeze umak za testeninu
1 kg mlevene junetine
2 kašike masti
2 veće glavice crnog luka
2 šargarepe
4-5 čena belog luka
2 čaše vode
800 ml soka od paradajza
Začini:
2 kašičice soli
1 kašičica bibera
2 kašičice slatke začinske paprike
2 kašičice sušenog origana
U većoj šerpi ugrejati mast.
Crni luk očistiti, sitno iseckati i staviti na ugrejanu mast da se na tihoj vatri dinsta dok ne požuti. Posoliti i povremeno promešati.
Dok se luk dinsta, očistiti i narendati šargarepu pa je dodati na luk a odmah u šerpu staviti i mleveno meso. Vatru pojačati i stalno mešati kako bi se meso prodinstalo, usitnilo i pobelelo. Naliti sa dve čaše vrele vode i kuvati oko 15 minuta.
Zatim dodati sitno iseckani beli luk i začine.
Sipati sok od kuvanog paradajza i kuvati najmanje sat vremena uz povremeno mešanje. Na kraju, deo tečnosti će ispariti i umak će biti lepe gustine.
Ukoliko ipak više volite gušći umak, onda napraviti takozvanu hladnu zapršku: u pola čaše hladne vode razmutiti punu kašiku brašna i dodati u umak pa kuvati dok se ne zgusne.
Brašno dodajem samo u situacijama kada baš žurim. A inače više volim da preliv kuvam duže, na tihoj vatri i na taj način se sasvim fino zgusne.
Umak poslužiti sa kuvanom testeninom i mnogo sveže salate. Naravno, uvek je fino dodati preko svega i narendani parmezan.
Нема коментара:
Постави коментар