Recept za Žito tortu koji danas pišem, nije onaj koji je već godinama popularan na internetu jer iako se tako zove, u toj poznatoj torti u stvari nema skuvanog žita odnosno pšenice. Naprotiv, ovo je torta u kojoj je jedan sloj kuvano slavsko žito (koljivo) a baš taj sastojak je ono što joj daje nezaboravan, starinski ukus.
Podloga je nepečena i čine je sastojci tipični za čizkejk, pa je priprema veoma brza (naročito ako već imate skuvano i pripremljeno žito). Konačno, poslednji sloj je miks slatke pavlake i krem sira. Kada probate tortu, imate utisak kao da je reč o unapređenoj verziji dobro poznatog deserta žito sa šlagom.
Tortu sam napravila veoma brzo: s obzirom na to da mi za slavu uvek ostane skuvanog žita, jer napravim više nego što je potrebno, taj višak izmerim i zamrznem. Tako da sam za ovu tortu već imala spremljeno žito, pa sam ga odmrzla i jednostavno nanela preko podloge pa je torta bila gotova za manje od 30 minuta.
Inače, recept sam videla kod Dine Đekić, na Instagramu @didy_kitchen, koja neguje tradicionalne recepte i domaćinska jela, tako da mi je izgled ove torte odmah privukao pažnju i znala sam da će mi se svideti. Jedina stvar koju bih sledeći put izostavila je dodavanje čokoladnog krema (Linolada) u podlogu, jer mislim da bi bez čokoladne arome, u ovoj kombinaciji sastojaka, ta podloga bila ukusnija.
Žito torta
Podloga:
150 g mlevenog keksa
100 g mlevenih oraha
1 puna kašika čokoladnog krema (Linolada)
90 g otopljenog putera
50 ml mleka
Žito:
200 g pšenice belije
200 g mlevenih oraha
100 g šećera u prahu
3 kesice vanilin šećera
ili
600 g već gotovog, pripremljenog slavskog žita
Fil:
250 g mlečne slatke pavlake
200 g krem sira
1 puna kašika šećera u prahu
malo mlevenih oraha za dekoraciju