Странице

уторак, 22. јун 2021.

Posna sladoled torta sa višnjama

 

Kada sam prvi put videla fotografije ovog kolača i poželela da ga isprobam, nije me prevario osećaj da će to biti nešto što će mi se veoma svideti. Tako malo jednostavnih sastojaka koje volim i redovno koristim, a brza priprema bez pečenja - morala sam odmah da ga napravim!


I zaista, ova mini torta je prelepog ukusa i posebno prija u letnjem periodu. Jedini, rekla bih, nedostatak ovakvog tipa kolača je što se mora držati u zamrzivaču. Ja sam torticu nakon pravljenja ostavila u zamrzivaču, a onda sam je prilikom sečenja i serviranja izvadila 45 minuta ranije kako bi omekšala. Nakon toga sam je ostavila u frižideru i višnje iz nadeva su otpustile sok. To, naravno, nije uticalo na ukus ali ako planirate da je pravite za neke važnije prilike, da znate da mnogo bolje izgleda ako se čuva u zamrzivaču isečena, pa se parčići vade po potrebi. Dakle, kao i kod većine "sirovih" torti.


Inače, originalni recept je na Instagramu objavila Dani Boracheva pod nazivom Ice cherry pie. Dani je koristila trešnje ali se definitivno može praviti sa bilo kojim mekšim voćem, pa možda čak i sa jabukama ili kruškama ako bi se prethodno obarile. Kod mene je sada u kombinaciji višanja i nešto malo borovnica, jer su se zatekle u zamrzivaču i htela sam da ih potrošim. A već znam da će u toku leta biti napravljena i sa ananasom i mangom iz konzerve.



Posna sladoled torta sa višnjama

Sastojci:

• Za podlogu:

150 g ovsenih pahuljica
2 pune kašike kakaoa
15 svežih urmi
1 puna kašika otopljenog kokosovog ulja

• Za nadev:

500 g višanja (kod mene, 400 g višanja i 100 g borovnica)
1 zrela banana
10 svežih urmi
1 puna kašika chia semena

петак, 18. јун 2021.

Zapečena testenina školjke

Ukoliko ste ljubitelj testenine i ako odlučite da isprobate ove divne punjene školjke, sigurna sam da će vam to postati jedan od omiljenih recepata. Ima li ko da ne voli kombinaciju paste i mesa? Još kada se sve zapeče u finom sosu, to je zaista ukus koji se pamti!

Ono što volim kod ovakvih jela, pored toga što su vrlo ukusna, je i to što se mogu pripremiti i nekoliko sati ranije, pa pre pečenja ostaviti u frižideru i peći neposredno pred serviranje. Na taj način se štedi vreme u situaciji kada se jelo priprema za okupljanje sa porodicom ili prijateljima i imate još mnogo toga što bi, pored pripreme hrane, trebalo da se uradi.

Dakle, u ovom slučaju, školjke se napune i preliju Fant praškastom smešom zapečena testenina sa šunkom i sirom, pa se posuda prekrije providnom folijom i ostavi u frižideru. Nakon par sati, ubaci se u rernu i za samo pola sata odličan ručak je na stolu. Naravno, to je samo predlog. Ja sam sada sve odjednom pripremala i jedva čekala da bude gotovo!

Inače, do sada nisam imala prilike da probam ni jedan od ponuđenih ukusa Vegeta Fant praškaste smeše za kuvanje (a ima ih nekoliko, mešavina za lazanje, špagete bolonjeze, testenina sa 4 vrste sira...) i zaista sam prijatno iznenađena ukusom, jednostavnošću i brzinom pripreme. Odmah mi je palo na pamet kako je to idealan proizvod ako ste početnik u kuvanju i želite da izbegnete brigu da li će vam bešamel sos biti dobre gustine ili će, daleko bilo, zagoreti. Plus, ne manje bitna stvar i za nas iskusnije je to da se upotrebom ovakve mešavine mnogo štedi vreme jer se sos pripremi za svega par minuta.



Zapečena testenina školjke 


Sastojci:

300 g testenine školjke
500 g mlevene ćuretine
1 mladi luk
1 šargarepa
4 čena belog luka
2 kašike svežeg peršunovog lista
ravna kašičica suvog začina od povrća
ravna kašičica soli
trećina kašičice mlevenog bibera

700 ml vode
200 ml pavlake za kuvanje

200 g ementalera

петак, 11. јун 2021.

Domaći burek kao iz pekare

Recept za domaći burek kao iz pekare je jedan od, rekla bih, legendarnih. Toliko jednostavan a krajnji rezultat savršen i burek zaista ima ukus kao da ste ga kupili u nekoj dobroj pekari. Plus, što je ukusniji jer nije tako masan kao što neki "kupovni" znaju da budu a druga bitna stvar je da možete koristiti sir koji volite: pravila sam ga čak i sa feta sirom a nekad i sa onim malomasnim sirevima (iskreno, nije to to, za burek je bolje koristiti masniji sir :).

Ono što je super je da ga često spakujem uveče, pa pleh sa nepečenim burekom obložim providnom folijom da se gornja korica ne suši a tek ujutro ga stavim da se ispeče. Na taj način, kao da dobijem na vremenu, odnosno, kao da nemam nikakvog posla oko doručka (jer je ustvari sve završeno uveče i ostaje samo da se ispeče).

Važno je znati da se burek može praviti i sa korama od integralnog brašna. Pripremala sam ga i od heljdinih i speltinih kora i odličan je! Ukoliko su kore deblje, potrebno ih je bolje nakvasiti kako bi nakon pečenja burek bio mek kao da je od običnih, belih kora. Inače, najbolje su kore srednje debljine, kojih u pakovanju ima oko 16-18. Dakle, ne one tanke koje se koriste za baklavu a ne ni one debele kojih je manje od 10 u pakovanju od 500 grama.


Domaći burek kao iz pekare


Sastojci:

500 g kora za pite srednje debljine
400 g sitnog sira (najbolji je masniji, sveži sir za gibanice)
250 ml vode
150 ml ulja
kašičica soli

петак, 4. јун 2021.

Pizza lepinjice


Imam utisak da bi se mojoj Nedi dopalo svako jelo koje u svom nazivu ima prefiks "pizza". Da li su to pizza pužići od lisnatog testa, pizza rolat od kupovnih kora ili pizza lazanje, na sam pomen i pitanje da li bi želela da to napravim, unapred znam da će se složiti ;)


Ista je stvar i kada su ove pizza lepinjice u pitanju. Obožava ih! Pravim ih od običnog testa koje koristim kada pripremam klasičnu pizzu s tim da testo ostavim da bude malo deblje. Za nadev sam sada koristila domaću kobasicu koja nam je sa dolaskom toplijeg vremena već dosadila a ovo je super način da se potroši.


Čak i ako najviše volite kada je testo veoma tanko (meni je takva pizza najomiljenija), ipak probajte i na ovaj način. Kada se ohlade, lepinjice ostaju meke pa ukoliko vam neka preostane od večere, biće fina i sutradan za doručak.


Pizza lepinjice

Sastojci:

• Za testo:

20 g svežeg kvasca (ili jedna kesica od 10 g suvog)
250 ml tople vode
1 kašičica šećera
oko 400 (+50) g brašna
pola kašičice soli
3 kašike maslinovog ulja

• Za nadev:

200 g kobasice
200 g kačkavalja
200 g kečapa
2 kašičice sušenog origana

уторак, 1. јун 2021.

Voćni kolač sa palentom i sirom

Ne mogu dozvoliti da prođe sezona jagoda a da ne objavim bar jedan novi recept sa njima! Posebno kada su u pitanju moje domaće jagode koje nisu prskane. Nisu mi na listi omiljenog voća pa ih sveže ne moram jesti ali kolače sa jagodama obožavam.

Ipak, kada je ovaj kolač u pitanju, jagode nisu u glavnoj ulozi jer se može koristiti bilo koje voće. Dakle, izvanredan je i sa sočnim breskvama, višnjama ili šljivama. Ono što ga čini posebnim je palenta, odnosno kukuruzni griz koji čini da je testo fino razabrano a sočno, jer sadrži sveži sir i jogurt. Jedan od onih običnih, svakodnevnih kolača sa pristupačnim sastojcima koji sam ovom prilikom obogatila time što sam ga servirala sa ređim pudingom od vanile.


Voćni kolač sa palentom i sirom


Sastojci:

150 g palente (ili kukuruznog griza)
150 g mekog brašna 
1 kesica praška za pecivo
1 kesica vanilin šećera
1 kašičica cimeta
prstohvat soli 
200 g smeđeg šećera
2 veća (ili 3 manja) jajeta
125 g putera
100 g svežeg sira
150 ml tečnog jogurta
400 g jagoda (ili nekog drugog voća)